2023-11-28
Park przy Gdańskiej nabrał kształtów
Mimo zimowych warunków nie ustają roboty budowlane w "Małpim Gaju". Prace są już bardzo zaawansowane, kolejne elementy, pojawiają się z dnia na dzień. Giżycczanie z nowego parku będą mogli korzystać już wiosną przyszłego roku. Przestrzeń wzbogacono między innymi o nową zieleń, plac zabaw, oczko wodne z fontanną, dog park.
Zmiana charakteru parku, warta ponad 12 mln zł, była możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wykonawca, to mazowiecka firma SORTED Sp. z o.o.
Fot. gizycko.pl/ JMK
Woda w centrum
Centralne miejsce parku zajmuje staw z fontanną, kładką i pomostem pływającym. W jego pobliżu zlokalizowano wodny plac zabaw. Jest to przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna, gdzie dzieci będą mogły w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z urządzeniami hydrotechnicznymi, sprawdzić, jak działa np. śruba Archimedesa czy zapora wodna, lub poznać działanie turbiny Peltona i wodnego młyna. Pofalowana nawierzchnia wykonana z kostki granitowej zapewni tor wody. Za prawidłowe odprowadzanie wód opadowych odpowiadać będzie rozbudowana sieć kanalizacji deszczowej.
Fot. z zasobów Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza i gizycko.pl/ JMK
Elementy rekreacyjne
Plac zabaw w południowej części założenia będzie wydzielony od reszty parku niskim ogrodzeniem z furtkami wejściowymi. Na najmłodszych będzie czekało linarium, piaskownica, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka potrójna, karuzela tarczowa, zestaw z wieżą i bujaki. Kolejnym elementem dedykowanym najmłodszym będzie klasa plenerowa. Tam znajdą się ławy, biblioteka plenerowa oraz inspekty do sadzenia roślin. Dla nieco starszych zaprojektowano siłownię plenerową wyposażoną w podstawowe elementy usprawniające pracę mięśni. Z myślą o czworonogach i ich właścicielach powstał wybieg dla psów. A na nim obręcze do przeskoków, kładka, płotki, tuba kłoda, a nawet psi pisuar. Wszystkim mieszkańcom posłużą dwie przestronne wiaty grillowe z paleniskami, wygodne leżaki i ławki umiejscowione na terenie całego parku.
Fot. z zasobów Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza i gizycko.pl/ JMK
Z poszanowaniem zieleni
Na terenie parku znajduje się ponad 500 dojrzałych drzew, a wśród nich cenne pomniki przyrody. Nową zieleń zaprojektowano tak, by wyeksponować te najcenniejsze egzemplarze, ożywić dolne piętra roślinności i zadbać o atrakcyjność parku w każdej porze roku. W sumie na ok. 5 hektarach posadzono niemal 30 tys. sadzonek krzewów i bylin oraz 30 sztuk dodatkowych drzew.
Wśród dosadzonych krzewów znajdą się: Trzmielina pospolita, Śnieguliczka biała, Lilak 'Palibin', Kalina koralowa, Irga błyszcząca, Tawuła japońska ‘Dart’s Red’, Wierzba purporowa 'Na- na', Dereń rozłogowy Dereń biały, Bez czarny, Budleja Dawida. Będą sadzone w grupach i zgodnie z projektem będzie ich ponad 5 tys. sztuk.
Projektowane rabaty składają się z gatunków odpornych na zastane warunki, czyli stanowiska wilgotne, często zacienione, momentami okresowo zalewane. Naturalistyczne kształty nasadzeń doskonale wpiszą się w leśny charakter parku, a odpowiedni dobór gatunkowy ułatwi pielęgnację zieleni i jej utrzymanie. Wśród bylin znajdą się: Trzmielina 'Coloratus', Bluszcz pospolity, Funkia, Barwinek pospolity, Dąbrówka rozłogowa, Tawułka arendsa, Bodziszek korzeniasty, Liliowiec. Projekt zakłada posadzenie ponad 17 tys. sztuk bylin.
W parku pojawią się też rośliny wodne dostosowane do warunków rowu bioretencyjnego i zbiornika wodnego. We wschodniej części założenia zlokalizowano łąkę kwietną składającą się z kilku gatunków traw i kwitnących, niskich roślin.
Fot. z zasobów Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza
Park dostępny dla wszystkich
Projekt zakładał wykonanie nowych schodów oraz ścieżek zjazdowych. Schody zaplanowano w miejscu istniejących. Dla umożliwienia korzystania z parku przez osoby ze szczególnymi potrzebami, w trzech miejscach pojawią się wygodne ścieżki zjazdowe. W parku znajdzie się także ogólnodostępna toaleta publiczna, zlokalizowana w pobliżu stawu oraz wodnego placu zabaw.
Fot. gizycko.pl/ JMK
Jasno i bezpiecznie
Park rozświetlą nowoczesne oprawy ledowe zainstalowane na słupach aluminiowych o wysokości 4m. Zaprojektowane zostało także podświetlenie wybranych elementów, w tym pomników przyrody, lampami LED montowanymi w gruncie. Park będzie podłączony do systemu monitoringu miejskiego.
Wizualizacje parku