2025-07-11
Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej w Giżycku
Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej w Giżycku odbyły się w piątek 11 lipca na Placu Grunwaldzkim w Giżycku.
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz Narodowy Dzień Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej w Giżycku ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej, to szczególny dzień pamięci o tych, którzy ponieśli największą ofiarę, o mieszkańcach polskich wsi, którzy stracili życie podczas II wojny światowej w obronie wolności, walcząc w konspiracji, niosąc mimo represji pomoc prześladowanym i potrzebującym, przeciwstawiając się tym - okupantowi, dając wyraz niezwykle heroicznej i patriotycznej postawy.
Obchody w Giżycku zorganizowano aby uczcić ofiarność i bohaterstwo całych polskich rodzin, które ucierpiały pomagając innym, dając schronienie, żywiąc mieszkańców miast i walczących w polskim podziemiu.
Ten dzień to nasz wyraz szacunku dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi, hołd dla pomordowanych, rozstrzeliwanych, pozbawianych domu i całego dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów, niemieckich obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty.
Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele wojskowi, przedstawiciele Ministerstwa oraz środowiska patriotyczne. Odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową, wysłuchaliśmy przemówień oficjeli, m.in. Burmistrz Ewy Ostrowskiej, następnie delegacje uroczyście złożyły wiązanki pod pomnikiem na placu. Obecna była także giżycka Orkiestra Wojskowa.
fot. gizycko.pl K. Zadroga-Prusik